Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aby pes déle žil!

8. 2. 2011

Tento příspěvek vám přináší zajímavé informace o tom, jak ohodnit  index tělesné hmotnosti psa a jak správně zvolit krmnou a výživovou dávku, abyste svému čtyřnohému kamarádovi mohli dopřát delší a zdravější život.

Níže je pak uvedena vědecká studie, která zkoumala (na labradorských retrívrech) jak se množství přijaté potravy odráží na celkovém zdraví a délce života. Vědci zjistili, že psi, kteří byli krmeni o 25% menšími porcemi denní krmné dávky, než kontrolní skupina psů, se dožívali delšího věku v průměru o dva roky a zhruba o dva roky u nich byla oddálena fáze, kdy psi díky stáří, začali vyžadovat veterinární péči a začala se u nich projevovat chronická onemocnění. 

Příspěvek je převzat a přeložen z webové stránky LongLiveYourDog.
Úplná citace článku je uvedena na konci studie.

 

SYSTÉM URČENÍ INDEXU TĚLESNÉ HMOTNOSTI U PSŮ

Systém pro určení indexu tělesné hmotnosti u psů funguje na 9-ti bodové škále, kterou používají zvěrolékaři. Mělo by být pravidlem, že hmotnost a tělesné proporce psa by se měly pohybovat na škále 4 až 5 této stupnice. Vyhodnocení se provádí jak vizuálně tak přímým kontaktem s tělem psa. Bohužel mnoho psů je příliš těžkých a mnoho jejich majitelů se domnívá, že jejich pes je štíhlejší než ve skutečnosti je. Proto je důležité ohodnotit si svého psa a vytvořit pro něj optimální výživový a krmný plán.
 
Pes je příliš hubený Pes je štíhlý Pes je příliš těžký

weight_too_thin_sepia.jpg

weight_ideal_sepia.jpg

weight_too_heavy_sepia.jpg

1. Žebra jsou snadno viditelná. 4. Žebra lze cítit pohmatem. 7. Pas není patrný při pohledu shora.
2. Pánevní kosti jsou jasně zřetelné a vystouplé. 5. Pas je dobře viditelný při pohledu shora. 8. Žebra jsou obtížně hmatatelná.
3. Přehnaně úzký pas a vyklenutá břišní dutina. 6. Břicho je vyklenuté. 9. Ztráta vzhledu pasu, tzv. hodinového skla.

thin_sepia.jpg

ideal_sepia.jpg

heavy_sepia.jpg

     

 

Příliš hubený pes - Tipy pro majitele

Psi, kteří jsou příliš hubení zřejmě nedostávají živiny, které potřebují. Bude potřeba, abyste lépe přizpůsobili denní krmnou dávku a nebo snížili množství sportovních aktivit abyste dosáhli rovnováhy. Protože tento tělesný stav ovlivňuje celkové zdraví psa, je důležité, abyste navštívili zvěrolékaře, pokud se domníváte, že váš pes je příliš hubený.

1. Nechte si sestavit výživový plán, který dodržujte. Společně se svým zvěrolékařem můžete sestavit nutriční plán, podle kterého budete krmit svého psa, abyste dosáhli ideálního stavu.
2. Odměřte každou porci. Nehádejte kolik krmivo, které dáváte do psí misky, váží.
3. Omezte pamlsky. Zahrňte svého psa láskou a pozorností namísto vysoko kalorických pamlsků, zejména zbytků od stolu. Pokud váš pes potřebuje přijmout více kalorií, je mnohem lepší pokud je dostane ve formě výživově vyvážené potravy. Hlídejte si kolik pamlsků svému psovi během dne dáte.
4. Ať je pes v pohybu. Denní procvičování je klíčem k pevnému zdraví vašeho psa. Pokud je váš pes příliš hubený, pak dbejte na to, abyste zajistili dostatečný energetický přísun v rámci pravidelného krmení. Pokud se rozhodnete pro změny v každodenním cvičení, měli byste je nejdříve zkonzultovat se svým zvěrolékařem.

 

Štíhlý (ideální) pes - Tipy pro majitele

Psi, kteří jsou krmeni tak, aby si po celý život zachovali ideální proporce, mají nejlepší šanci na dlouhý a zdravý život a velmi pravděpodobně dojde také k oddálení doby, kdy budou potřebovat veterinární ošetření ve srovnání s příliš těžkými psy. Je důležité, abyste zachovávali tento ideální stav proporcí po celý život psa, což znamená pravidelné vyhodnocování a v případě potřeby přizpůsobení krmené dávky.

1. Pozorujte zda nedochází k výkyvům hmotnosti psa. Ačkoliv je váš pes v ideální tělesné konstituci, nikdo vám nezaručí, že se tento stav nezmění.
2. Dbejte na dodržování krmného plánu. Společně se svým zvěrolékařem sestavte výživový a krmný plán podle kterého budete krmit tak, aby proporce vašeho psa byly trvale v ideálních poměrech.
3. Odměřte každou porci. Nehádejte kolik krmivo, které dáváte do psí misky, váží.
4. Kontrolujte množství podaných pamlsků. Zahrňte svého psa láskou a pozorností namísto vysoko kalorických pamlsků, zejména zbytků od stolu. Hlídejte si kolik pamlsků svému psovi během dne dáte, protože je to nejsnazší cesta jak přidat nadbytečné kalorie.
5. Ať je pes v pohybu. Denní procvičování je klíčem k pevnému zdraví vašeho psa. Plně postačí každodenní procházky a házení/přinášení míčku nebo aportu vám zajistí dostatečný výdej energie a udržíte svého psa tzv. fit. Pokud se rozhodnete pro změny v každodenním cvičení, měli byste je nejdříve zkonzultovat se svým zvěrolékařem.

 

Příliš tlustý pes - Tipy pro majitele

Bohužel, velice často se stává, že psi jsou příliš těžcí. Nadměrná váha je nezdravá v mnoha ohledech. Proto, pokud si myslíte, že váš pes je příliš těžký, navštivte co nejdříve svého zvěrolékaře. Musíte přizpůsobit jeho denní krmnou dávku a pohyb tak, abyste psovi pomohli dosáhnout ideálních tělesných proporcí. 

1. Zkontrolujte kolik činí nadměrná váha vašeho psa a zda již není obézní. Požádejte zvěrolékaře, aby vám pomohl rozlišit základní známky zvýšené hmotnosti a obezity.
2. Dbejte na dodržování krmného plánu. Společně se svým zvěrolékařem sestavte výživový plán, podle kterého budete krmit tak, abyste dosáhli ideální váhy a tělesných proporcí u svého psa.
3. Odměřte každou porci. Dbejte na to, aby se nestalo, aby pokaždé, když podáváte psovi krmení jen naplníte jeho misku po okraj. Dodržujte přesné denní dávkování krmiva.
4. Omezte pamlsky. Zahrňte svého psa láskou a pozorností namísto vysoko kalorických pamlsků, zejména zbytků od stolu. Hlídejte si kolik pamlsků svému psovi během dne dáte, protože je to nejsnazší cesta jak přidat nadbytečné kalorie.
5. Ať je pes v pohybu. Denní procvičování je klíčem k pevnému zdraví vašeho psa. Plně postačí každodenní procházky a házení a přinášení míčku nebo aportu vám zajistí dostatečný výdej energie a udržíte svého psa tzv. fit. Pokud se rozhodnete pro změny v každodenním cvičení, měli byste je nejdříve zkonzultovat se svým zvěrolékařem.

 

 

 


STUDIE PRO URČENÍ DÉLKY ŽIVOTA PSŮ A ZMĚN, KTERÉ S VĚKEM SOUVISEJÍ

Jedná se u studii, kterou iniciovala společnost Purina Pet Care Center, Gray Summit, MO, a kterou zpracoval tým vědců vedených dr. Richardem Kealy (Nestlé Purina Pet Nutrition Research Department) a dalšími vědci z několika univerzit. Studie probíhala 14 let, začala v roce 1987 a skončila v roce 2001. Jedná se o první kompletní studií zaměřenou na omezení výživy tak, aby mohla být zjištěna celková délka života u velkých savců.
 
Předmět studie: Bylo studováno 48 labradorských retrívrů, kteří byli spárováni společně se svými sourozenci podle pohlaví a váhového indexu a byli náhodně zařazeni jako kontrolní skupina (1. skupina) nebo skupina, která byla vyživována za účelem ideálních tělesných proporcí (2. skupina). První 3 roky byla kontrolní skupina krmena neomezeným množstvím potravy během 15 minutového časového „okénka“ pro denní krmení; poté byli krmeni takovým množstvím, které bylo odhadnuto jako denní kalorická potřeba pro psy velkých plemen za předpokladu, že jejich tělesná konstituce odpovídá normálu. Každý pes v druhé tzv. „štíhlé“ skupině byl vždy krmen jen 75 % toho, čím byl krmen jeho sourozenec v první kontrolní skupině. Všichni psi byli přitom krmeni tím samým krmivem, které splňovalo požadavky na 100 % vyvážené a na živiny bohaté krmivo (nejdříve recepturou pro štěňata a posléze pro dospělé psy). Pouze dávkování bylo odlišné.
 
Vyhodnocování: Psi byli váženi každý týden jako štěňata, dorost i jako dospělí psi. Počátkem 6. roku života, byl každý pes jednou ročně ohodnocen pomocí systému pro určování indexu tělesné hmotnosti, který představoval standard navržený vědci společnosti Purina a využíván zvěrolékaři k určení tělesné hmotnosti u psů a koček. U těchto psů byl rovněž jednou ročně zkoumán obsah tělesného tuku, množství svaloviny a kostí a další zdravotní ukazatele včetně hladiny glukózy a hladiny tuku v krvi. 
 
Závěr: Potřeba veterinárního ošetření byla  u štíhlých labradorských retrívrů z druhé skupiny oddálena, to jsou ti, kteří dostávali o 25 % méně krmiva každý den než jejich sourozenci v kontrolní skupině. Střední hodnota dosaženého věku, kdy 50 % psů již vyžadovalo veterinární ošetření z různých zdravotních důvodů byl 12 let mezi štíhlými psy a 9.9 roku u psů v kontrolní skupině.
 
Všeobecně lze říci, že psi z druhé skupiny vážili méně, měli menší obsah tělesného tuku a o dva roky u nich byla prodloužena doba, kdy dochází k ztrátě svaloviny (atrofii svalů) z důvodu stáří, ve srovnání s kontrolní skupinou.
 
Vědci pozorovali u psů z druhé tzv. „štíhlé“ skupiny méně viditelných známek normálně spojených se stárnutím, např. šednutí chlupů kolem čenichu, a oddálení projevu chronických onemocnění způsobených stářím, ve srovnání se psy z kontrolní skupiny.
 
Originál:
Richard D. Kealy, Dennis F. Lawler, Joan M. Ballam, Sandra L. Mantz, Darryl N. Biery, Elizabeth H. Greeley, George Lust, Mariangela Segre, Gail K. Smith and Howard D. Stowe (2002). Effects of diet restriction on life span and age-related changes in dogs. Journal of the American Veterinary Medical Association, Vol. 220, No. 9, Pages 1315-1320.
 
Překlad (c) Martina Réblová 2011