Jdi na obsah Jdi na menu
 

Opravdu víme, čím krmíme domácí zvířata?

11. 1. 2011

O své zvířecí kamarády se staráte co nejlépe a snažíte se předložit jim co nejkvalitnější potravu. V obchodech je velká nabídka, můžete si vybrat podle kvality, značky i ceny. Volíte zodpovědně a nepodléháte reklamě, protože víte, že vychválí i špatný výrobek. Pro správnou volbu však potřebujete co nejvíc informací.

Mnohé vám poskytne následující text, který vychází z výzkumné zprávy Amerického institutu na ochranu zvířat (Animal Protection Institute; API), poprvé uveřejněné v roce 2006, v květnu 2007 aktuálně doplněné a zařazené na webové stránky neziskové organizace Born Free USA. Naposledy byl text aktualizován v červenci 2010.

Do zkrácené verze zprávy zařazujeme pasáže, v nichž jsou produkty hodnoceny a je zaznamenán jejich vývoj k lepšímu či horšímu, a informace věnované zdrojům a surovinám. Původní zpráva API se zabývá pouze výrobky, které jsou na americkém trhu, mnohé z nich však jsou i v našich obchodech, můžeme se tedy alespoň zčásti dozvědět, čím své miláčky krmíme.

Na českém webu se zpráva poprvé objevila již v roce 2006 jako překlad ze slovenštiny. Text zprávy z roku 2010 je přeložen autorkou knihy a publikován ve formě přílohy se souhlasem organizace Born Free USA. Originální text zprávy v anglickém jazyce, aktualizovaný v roce 2010, je volně ke stažení na stránkách Born Free USA (www.bornfreeusa.org).
 
Obsah výzkumné zprávy:
Reklama a skutečnost
Hlavní hráči na trhu
Etikety s informacemi
Standard krmiv pro domácí zvířata
Jak se vyrábí krmivo pro domácí zvířata?
Srovnání jednotlivých typů krmiva
Ingredience v krmivu pro domácí zvířata    (PDF ukázka)
Přísady a konzervační prostředky v krmivugrafika7.jpg
Onemocnění zvířat
Tajemství krmivářského průmyslu
Testování na zvířatech
Obchodní zázrak
Co mohou zákazníci dělat