Jdi na obsah Jdi na menu
 

O čem kniha je

Znám několik knih o tom, jak se starat o psa, jak ho cvičit, krmit a jak rozpoznat, že ho něco trápí. Když jsem si chtěla pořídit vlastního psa, několik takových knížek jsem si koupila, dokonce mám i knihu o první pomoci. Vybírala jsem si, podle čeho budu psa cvičit a zastyděla jsem se, že vlastně nevím, co bych udělala, kdyby se mu někdy přihodil úraz, a tak jsem i takovou knížku dala do nákupního košíku. Teď už vím, že ačkoli je každá kniha trošku jiná, všechny se snaží popsat „jak na to“. Nikde jsem se ale nedočetla, jak úspěšné některé metody jsou, co je důležité a co méně, jaký cvik zařadit v určitém období života, jak efektivně procvičovat, na co je třeba si dávat pozor a bez čeho se lze obejít.

Začala jsem si zapisovat podrobností o výchově a výcviku a tak vznikla tato kniha, roční biografie labradorského retrívra Chica, který byl od svých sedmi a půl týdne života mým „pokusným zvířátkem“. Snad vám pomůže zorientovat se při výběru a koupi štěněte, naleznete v ní ověřené zkušenosti jak poznat dobrého chovatele a jak ho odlišit od lidí, kteří zvířata pouze množí a zajímá je jen zisk. Přečtete si, co byste měli vědět, než se vypravíte na první návštěvu do chovatelské stanice, jaké informace byste měli od chovatele žádat a jaká jsou základní kritéria výběru zdravého štěněte s dobrou povahou. Součástí knihy je také kapitola o výživě, informace o výrobě krmiv pro domácí zvířata, jak správně číst etikety s informacemi o složení krmiva. Se získanými vědomostmi vás již výrobce krmiva nepřekvapí žádným reklamním trikem a budete se v této problematice dobře orientovat.

chico-foto20_sepia.jpgPovím vám, jak do mého života Chico přišel, jak jsem ho začala trénovat a jak trénoval on mě, jak mi dovolil proniknout do mnoha zákoutí psí duše. Seznámím vás s povely a cviky, které plně postačí pro výchovu psa během prvního roku, ať žijete ve městě nebo na vesnici, pokud se nechcete profesionálně věnovat sportovním, záchranářským, loveckým a jiným kynologickým aktivitám. Kniha se může stát kalendářem s jasným přehledem, jak během prvního roku života psa cvičit, kdy s kterým cvikem začít a jak vybudovat pevný základ důležitých návyků pro společný život. Poznáte, že trénovat psa můžete všude a kdykoliv, že výchova a trénink neznamená pouze jít dvakrát týdně na „cvičák“, ale že je to všudypřítomný styl života. Za úsilí a trpělivost budete odměněni vychovaným a vyrovnaným psem, který bude dobře ovladatelný a můžete ho vzít téměř všude s sebou, a který vám přinese mnoho šťastných chvil. I když to bude někdy obtížné, obzvlášť pokud začínáte s výchovou svého prvního psího přítele, nesnažte se ten první rok jen pasivně přežít, užijte si jej, prožijte každou chvilku, protože máte jen velmi málo času, psi na rozdíl od člověka dospívají rychle.

Celou knihu vlastně psal sám Chico svou na jednotky nezměřitelnou láskou k nám, radostí ze všeho, co má ruce, nohy, tlapky, křídla a listy. A také se chce s vámi podělit o příběhy lidí a jejich psů, s nimiž jsme se v tom roce potkali.

portret-chico2-velka.jpgChtěla bych upozornit, že některé poznatky a rady ke zdravému vývoji, výchově a tréninku se týkají labradorského retrívra, k jiným plemenům může být jiný přístup. Rovněž nepřináším návod jak napravit nevychovaného psa, jak korigovat problémové nebo agresivní chování, jak řešit, když se společné soužití stane břemenem. Je tu však množství informací, jak některým situacím předejít a jak v průběhu prvního roku života vašeho psího kamaráda správně investovat čas do výcviku už od okamžiku, kdy jste si štěně přivezli domů.

Kniha vznikla díky přátelství a obětavosti blízkých osob. Děkuji Igorovi za to, že mě s nápadem pořídit si psa hned nevyhodil a naopak mě v této aktivitě podporoval. Poděkování patří všem kamarádům pejskařům, kteří s námi pilně cvičili. Můj velký dík patří paní Stáně, chovatelce a její chovatelské stanici, odkud jsme si Chica přivezli, za její přátelství a rady, které nám v době dospívání pejska pomohly, a hlavně za to, že to byl její nápad sepsat všechny naše zkušenosti do knižní podoby. Magdaléně upřímně děkuji za přečtení rukopisu, jazykovou korekturu a řadu podnětů.

                                  

grafika3.jpg

 

 

Martina Réblová
Praha, srpen 2010